W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się instalacje fotowoltaiczne. Znajdują one swoje zastosowanie zarówno w budynkach prywatnych, jak i w przestrzeniach firmowych oraz rolniczych. Tego typu systemy pozwalają na znaczne obniżenie wydatków na energię elektryczną. Istotne jest jednak, że aby wszystkie układy pracowały w odpowiedni sposób, konieczne jest zastosowanie różnego rodzaju podzespołów. Jednym z nich jest optymalizator mocy. Tak zwany optymizer to niewielka kwadratowa “kostka” z kilkoma kablami oraz przyłączami. Dzięki jego zastosowaniu możliwe jest jeszcze efektywniejsze zarządzanie energią pobieraną przez panele słoneczne. Zadaniem akcesorium jest optymalne rozłożenie zdolności prądotwórczych modułów w instalacjach.

Dlaczego optymalizator mocy GNE jest tak istotny?

Panele fotowoltaiczne codziennie poddawane są działaniu różnego rodzaju czynników zewnętrznych, na które żaden z użytkowników nie ma wpływu. Właśnie w tym momencie przydają się optymalizatory mocy, które pozwalają na zabezpieczenie całej instalacji w taki sposób, aby zbyt wysoka temperatura lub z drugiej strony zbyt duże zacienienie paneli nie wpływało negatywnie na działanie całego systemu.

W jaki sposób optymalizuje się pracę paneli fotowoltaicznych, a tym samym wydłuża się czas ich eksploatacji?

 

Temperatura

Wydawać by się mogło, że im wyższa temperatura otoczenia, tym system fotowoltaiczny działa lepiej i dużo bardziej wydajnie. Okazuje się jednak, że tak wcale nie jest. Zbyt wysokie wartości temperatury otoczenia to równocześnie zbyt wysoka temperatura pracy paneli słonecznych, co przekłada się na spadek produkcji mocy. Za optymalną temperaturę otoczenia, która zapewnia największą sprawność modułów przyjmuje się ok. 20-25 stopni Celsjusza. Wszystko to, co powyżej tej wartości może przyczynić się do spadku wydajności instalacji fotowoltaicznej.

W tym przypadku zadaniem optymalizatora GNE jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkich podzespołów. Podczas zbyt wysokich temperatur automatycznie wyłącza on napięcie po stronie DC. Gdy tylko temperatura modułu osiągnie 110 stopni Celsjusza, za sprawą optymizera przechodzi on w „stan uśpienia”. Więcej informacji na ten temat opisywaliśmy w zakładce Podstawowe funkcje.

Zacienienie

Wydajność poszczególnych modułów w gospodarstwie fotowoltaicznym nie będzie jednakowa ze względu na elementy otoczenia, które rzucają swój cień na panele. Warto już na samym początku inwestycji dokładnie rozplanować miejsce, w którym znajdą się nasze panele. Skupić się należy przede wszystkim na wysokich drzewach oraz budynkach, które w określonych porach dnia mogą rzucać cień sprawiający, że cała instalacja nie będzie pracowała na możliwie najwyższej wydajności. Poza tym pamiętać należy również o oczyszczaniu modułów gdy zajdzie taka potrzeba – np. usunięcie liści w jesiennej porze.

W tym kontekście zadaniem optymalizatorów mocy jest redukcja wpływu czasowo zacienionego modułu na pracę pozostałych ogniw systemu. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasza instalacja nie będzie zależna od jednego modułu, który może bardzo obniżyć nasze uzyski.

Umiejscowienie konstrukcji

Najpopularniejszym miejscem na montaż konstrukcji modułowej są dachy budynków (wyłączając farmy fotowoltaiczne). Jeśli to tylko możliwe, wybrać należy południowy spad dachu jednocześnie pamiętają o zasadzie, że im bardziej panele skierowane w stronę wschodnią lub zachodnią, tym gorzej (co nie znaczy: źle). Może się okazać, że z przyczyn geograficznych nie będzie możliwe umieszczenie konstrukcji na południowym skosie. Właśnie w tym przypadku swoje zastosowanie znajdzie optymalizator mocy GNE. Jego zadaniem będzie odszukanie punktu o najwyższej mocy (MPPT), co uczyni instalację słoneczną możliwie najbardziej wydajną.

Wiek instalacji

Nie ma na naszej planecie rzeczy trwałych i niezniszczalnych. Podobnie jest z panelami fotowoltaicznymi, które z czasem ulegają naturalnym procesom starzenia się. Średni czas “życia” systemu słonecznego wynosi 15-20 lat. Mimo, iż roczne spadki wydajności urządzeń są niezwykle małe i praktycznie niezauważalne, to specjalna funkcja redukcyjna

Redukcja “HOT-SPOT”, w jaką zostały wyposażone optymalizatory sprawia, że panele fotowoltaiczne wydłużają swoją żywotność i wydajność