Podstawowe funkcje | GNE Optymalizacja mocy

Strona główna » Zasada działania » Podstawowe funkcje

1. Optymalizacja mocy

  • Śledzenie maksymalnego punktu mocy (MPPT) na poziomie każdego modułu PV (w przypadku optymalizatorów Honeybee 800 na poziomie szeregu 2 modułów), które umożliwia zwiększenie wydajności modułów, aż do 25%
  • Redukcja wpływu zacienionego modułu wyposażonego w optymalizator na wydajność pozostałych modułów fotowoltaicznych w stringu
  • Redukcja negatywnego wpływu wysokiej temperatury na żywotność panela i jego wydajność pracy

Funkcję optymalizacji uzyskujemy przez wyposażenie paneli w optymalizatory Honeybee 650 lub Honeybee 800 (możliwość podpięcia dwóch paneli pod jeden optymalizator). Zarówno jeden, jak i drugi model mogą być wykorzystywane jednocześnie w tym samym stringu.

Liczbę optymalizatorów dobieramy według własnych potrzeb. Możemy wyposażyć wszystkie panele w instalacji lub na przykład tylko takie, które przez część dnia znajdują się w zacienionym miejscu.

Funkcja optymalizacji nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych urządzeń sterujących skomunikowanych z optymalizatorami. W razie potrzeby cały system można rozbudować o urządzenie sterujące Beehive+Swarm, ponieważ optymalizatory wyposażone są w komunikację radiową.

(Przykładowa instalacja z funkcją optymalizacji na schemacie po prawej stronie)

optymalizacja mocy
Schemat podlaczenia-honeybee-650

Schemat podłączenia optymalizatorów Honeybee 650 oraz 850

podlaczenie-honeybee-800

Schemat podłączenia optymalizatorów Honeybee 800

2. Bezpieczeństwo – DC SAVE

Jest to wyłączanie napięcia na poziomie każdego modułu wyposażonego w optymalizator do wartości 0V. Funkcja ta została stworzona z myślą zapewnienia dodatkowego bezpieczeństwa ppoż. instalacji fotowoltaicznych oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia zagrożenia w przypadku pożaru.  Wyłączanie odbywa się na 3 sposoby:

  • za pomocą przycisku STOP (Beebox-PLC) w przypadku komunikacji przewodowej, lub dzięki kombinacji przycisków Safe Hub +  (Beehive+Swarm) w przypadku komunikacji radiowej
  • z poziomu strony monitoringowej lub aplikacji mobilnej (tylko dla systemu radiowego)
  • dzięki funkcji „30s”

Funkcja „30s” – automatyczne wyłączenie napięcia wyjściowego optymalizatorów. Funkcja ta działa automatycznie w przypadku rozłączenia strony AC w całym obiekcie (np. przez główny wyłącznik ppoż., główne zabezpieczenie przy liczniku czy też rozdzielnię główną), a co za tym idzie strony zasilania AC zarówno urządzenia sterującego oraz inwertera. Dzieje się tak dlatego, że optymalizatory wyposażone są w oprogramowanie, które powoduje odcięcie napięcia DC na wyjściu każdego optymalizatora po 30 sekundach od momentu zaniku sygnału z urządzenia sterującego przy jednoczesnym wykryciu braku przetwarzania energii przez inwerter z powodu zaniku napięcia AC.

3. Kontrola – Monitoring pracy

Produkty GNE pozwalają na monitorowanie parametrów elektrycznych, przebiegu wykresu mocy na poziomie każdego modułu w czasie rzeczywistym oraz odczyt danych historycznych. Optymalizatory przekazują dane do skomunikowanego z nimi urządzenia sterującego (Beehive+Swarm lub Beebox-PLC) połączonego z siecią internetową za pomocą WiFi lub LAN.

Urządzenie sterujące wysyła dane na serwery platformy monitorującej, gdzie gromadzone są informacje o chwilowej mocy, napięciu czy też prądzie optymalizatorów przyłączonych do instalacji. Strona umożliwia również podgląd danych sumarycznych łącznej produkcji dziennej, tygodniowej, miesięcznej oraz rocznej.

Istnieje możliwość przetestowania platformy w wersji demo, która znajduje się pod zakładką Monitoring

Produkty partnerskie:

Kontakt

Skontaktuj się z nami!

Lokalizacja

Afore Polska, Gorlice 38-300, ul. Biecka 21A

Dział Wsparcia Technicznego:

+48 799 399 690 

Email kontaktowy: 

serwis@afore.com.pl

Dział Sprzedaży

sprzedaz@afore.com.pl