Kończąca się dekada była okresem, w którym bardzo mocno rozwinęła się fotowoltaika. Branża ta niejako szturmem wdała się na rynek i zaczęła prężnie się rozwijać. Zainteresowanie tematem odnawialnych źródeł energii wciąż rośnie zarówno w Polsce, jak i na całym świecie i nie wydaje się, by ta tendencja w kolejnych latach miała słabnąć. Wręcz przeciwnie. Każdy z nas bowiem szuka sposobów na oszczędności ze względu na podnoszące się z roku na roku opłaty za energię elektryczną, gaz czy wodę. Ma to też związek z ekologicznym podejściem do życia, które wybiera coraz większa ilość osób. Ochrona środowiska zyskuje na znaczeniu, gdyż rośnie świadomość oraz wiedza ludzi na temat powstawania oraz używania alternatywnych źródeł energii. Stąd zwiększa się zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi. W związku z tym, że jest to stosunkowo nowa branża wielu z nas nie czuje się bardzo pewnie posługując się specjalistycznym słownictwem. Ogniwa fotowoltaiczne, optymilizatory mocy, optymizery…No właśnie, większość myśli, że te dwa ostatnie pojęcia można stosować zamiennie. Czy tak jest w rzeczywistości?

Czy optymalizer i optymizer jest tym samym, co optymalizator mocy?

Okazuje się, że jak najbardziej te pojęcia można stosować zamiennie. W słownikach próżno szukać jednak dwóch pierwszych słów, a co za tym idzie, również ich znaczeń. Pojawia się za to optymalizator mocy. Zredagowany pod redakcją Witolda Doroszewskiego Słownik Języka Polskiego twierdzi, że tą nomenklaturą określa się „aparat elektryczny ustawiający automatycznie najkorzystniejszy przebieg danego procesu technologicznego”. Samo słowo optymalizator określany jest mianem „komputera kierującego procesem produkcyjnym w sposób zapewniający najkorzystniejszy jego przebieg”. Niemniej, bliższa rzeczywistości jest pierwsza z przytoczonych definicji, gdyż znajduje ona bezpośrednie przełożenie w zakresie fotowoltaiki. Co jednak z przytoczonymi na samym początku pojęciami optymalizera oraz optymizera?

Okazuje się, że oba funkcjonują niezależnie od siebie w mowie potocznej i są mniej poprawnymi, choć niezwykle popularnymi zamiennikami optymalizatora mocy. Określenia te najczęściej spotyka się w słownictwie branżowym, gdzie specjaliści zajmujący się na co dzień fotowoltaiką naprzemiennie je stosują. Formy te można znaleźć na wielu forach internetowych opisujących tę tematykę czy też na mniej oficjalnych stronach, które również poruszają te zagadnienia. Niemniej, chcąc być profesjonalnym powinno trzymać się wyrażenia “optymalizator mocy”, gdyż optymalizer czy optymizer nie w każdym kręgu mogą oznaczać to samo.

Czym jest i do czego służy optymalizator mocy?

Skoro wyjaśniona została zasadność określeń oraz sposobu ich używania, warto przybliżyć czym jest w zasadzie optymalizator mocy, bo mimo że jego znaczenie można odnaleźć w słowniku języka polskiego to jest ono zdecydowanie niewystarczające dla osób, które chcą się czegoś dowiedzieć na ten temat. Jest to urządzenie, które w znacznym stopniu gwarantuje odpowiednią racjonalizację używania paneli fotowoltaicznych. Ich zadaniem jest śledzenie maksymalnego punktu mocy na poziomie każdego modułu, a także działania redukcyjne mające na celu zmniejszenie wpływu modułu przebywającego w cieniu panelu na pozostałe, będące w jednym stringu. Redukcja obowiązuje również nadmierne obłożenie promieniami słonecznymi i wysoką temperaturą wpływającą na żywotność paneli oraz ich funkcjonowanie. Optymalizatory mocy można dobierać według własnych, indywidualnych potrzeb i umieścić je przy każdym panelu w instalacji lub po prostu wybrać dowolne np. takie, które przebywają często w zacienionym miejscu.

Dobór słownictwa specjalistycznego jest ważny

Większość profesjonalnych firm zajmujących się fotowoltaiką posługuje się specjalistycznym słownictwem. Przygotowując się do zakupów elementów z tej branży, warto przygotować się i “zaczerpnąć trochę języka”, by otrzymać produkt, który rzeczywiście spełnia indywidualne potrzeby i jest tym, czego się szuka. Optymalizer czy optymizer może być optymalizatorem mocy, ale żeby mieć tego pewność, powinno użyć się tej ostatniej nazwy.